Komfort domowników jest kluczową kwestią. W związku z tym przy wyborze sposobu ogrzewania należy dopełnić wszelkich starań, aby było ono bezpieczne. Dlatego decydując się na zamontowanie instalacji gazowej, należy sprawdzić przed jej użytkowaniem, czy jest ona szczelna, gdyż najmniejszy wyciek gazu może prowadzić do wypadku. Jak przeprowadzana jest próba szczelności?

Przebieg próby szczelności gazu

Przed przystąpieniem do sprawdzenia próby szczelności instalacji gazowej należy oczyścić instalację, a następnie odłączyć odbiorniki i zaślepić końcówki. Potem trzeba otworzyć kurki. Nie można zapomnieć o odłączeniu wszystkich urządzeń zasilanych gazem. Dopiero teraz przechodzimy do sprawdzenia tego, czy przewody zostały zlokalizowane tak, jak jest na projekcie. Ocenie podlega również ich stan.

Kolejny krok to sprawdzenie przepustowości instalacji. W tym celu wykorzystuje się gaz obojętny lub sprężone powietrze. Za pomocą manometru mierzone jest ciśnienie instalacji. Jeżeli wynosi ono mniej niż 1dm3/h to instalacja jest w pełni szczelna i korzystanie z niej nie grozi wybuchem. Problem pojawia się, gdy wartość ta zostaje przekroczona. Należy pamiętać, że każda próba szczelności gazu musi być zakończona wykonaniem protokołu.

Kiedy i jak często należy wykonywać próbę szczelności?

Mając instalację, wykorzystującą kotły gazowe, które można kupić w firmie „MBM Centrum Hydrauliczne” z siedzibą w Częstochowie, trzeba pamiętać o tym, że próbę szczelności instalacji musi być przeprowadzana raz na rok. Najlepiej zrobić to przed okresem grzewczym. Tego typu czynność może być przeprowadzana wyłącznie przez osoby mające odpowiednie uprawnienia, o czym mówią przepisy o nadzorze technicznym i energetyce.